00982188516780

 خیابان خرمشهر پلاک 113

در نشست صنعت تایر عنوان شد؛ ضرر کارخانجات با افزایش ۳۰ درصدی قیمت تایر

تاریخ انتشار: 1401/05/30

رئیس هیئت مدیره یزد تایر گفت: بعد از ۱۸ ماه ثبات در قیمت تایر، افزایش ۳۰ درصدی، زیان کارخانجات را افزایش داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آقای ستوده در نشست خبری صنعت تایر گفت: طی سه ماه امسال سود صنعتی تولید تایر به زیر ۷ درصد رسیده است در صورتی که سود صنعت حداقل باید ۱۸ درصد باشد؛ بانک‌ها برای رونق تولید تسهیلات دادند، اما سودی که برای این تسهیلات در نظر گرفتند به جای ۱۸ درصد، ۲۲ درصد بود و همین عامل باعث افزایش زیان تولیدکنندگان شد. 

وی افزود: افزایش سی درصدی قیمت‌ها پس از ۱۸ ماه تحمیل قیمت، در شرایط تورمی به هیچ عنوان کفایت نمی‌کند و مانع تداوم روند زیاندهی کارخانجات تولیدی نمی‌شود.

رئیس هیئت مدیره یزد تایر در ادامه اظهار داشت: جالب است که کارشناسان سازمان حمایت افزایش قیمت ۵۸ درصدی را پس از ۱۸ ماه پیشنهاد کردند که مورد موافقت ستاد تنظیم بازار قرار نگرفت و تنها با افزایش سی درصدی موافقت کردند که برای پیشگیری زیاندهی تولید کارخانجات با توجه به روند افزایشی نهاده‌های تولید، کافی نبود.

ستوده گفت: سال ۱۴۰۰ قیمت مواد اولیه افزایش یافت، اما قیمت نهایی افزایش نیافت و هر کدام از کارخانه‌ها اعم از بارز، کویر تایر، آرتاویل تایر و یزد تایر به جای سود زیان کردند و این زیان در کدال بورس ثبت شده است.  داخلی سازی تایر در گرو حمایت وزارت صمت 
در ادامه آقای محمدحسین زینلی مدیرعامل کویر تایر گفت: طی سال‌های اخیر در تلاش بودیم به خودکفایی در تولید انواع تایر و ماشین آلات برسیم، اما وزارت صمت همکاری‌های لازم را انجام ندادند و اکنون تنها در برخی تولیدات به خودکفایی رسیده ایم. 
 مدیرعامل کویر تایر افزود: در سال گذشته صد‌ها میلیارد تومان شرکت‌ها ضرر کردند و سودی نداشتند؛ برای داخلی سازی نیاز به حمایت‌های وزارت صمت داریم، اکنون قیمت گذاری دستوری را روی قیمت تایر اعمال کرده و همین عامل باعث شده زیان تولید کنندگان افزایش یابد. 
 زینلی گفت: علاوه بر این موضوع صادرات تایر با چالش‌هایی همراه بود و باعث شد صادرات با مشکل انجام شود؛ اکنون در تولید تایر‌های سواری و سنگین در نوع بایاس به خودکفایی کامل رسیدیم و مازاد تولید هم داریم. 
 در ادامه آقای میرزایی مدیرعامل بارز گفت: در خواست داریم بورس کالا را برای همه محصولات تایر باز کنند، چون مواد اولیه را از بورس کالا می‌خریم؛ فضای خوبی برای صنعت تایر رقم نخورده، دولت اگر قرار است افزایش قیمت به محصولات دهد و فقط مواد اولیه را گران کند، زیان کارخانجات افزایش می‌یابد و این زیان در نهایت منجر به تعطیلی کارخانجات می‌شود.