00982188516780

 خیابان خرمشهر پلاک 113

بازدید دکتر تشکینی، رئیس محترم موسسه مطالعات و پژوهش های وزارت صمت

تاریخ انتشار : 1400/10/06

بازدید دکتر تشکینی، رئیس محترم موسسه مطالعات و پژوهش های وزارت صنعت، معدن و تجارت و هیات همراه از مجتمع صنایع لاستیک یزددکتر تشکینی رئیس محترم موسسه مطالعات و پژوهش های وزارت صنعت، معدن و تجارت و هیئت همراه با همراهی جناب آقای افخمی، قائم مقام مدیریت عامل مجتمع صنایع لاستیک یزد، جناب آقای دهقان منشادی، مدیر امور اداری یزدتایر و جمعی از مدیران و مسئولین یزدتایر در روز پنج شنبه مورخ 25 آذر ماه 1400،  از خط تولید این شرکت بازدید کردند و با مراحل مختلف تولید تایر آشنا شدند.

پس از بازدید جلسه ای در سالن کنفرانس مجتمع صنایع لاستیک برگزار شد. مهندس افخمی، ضمن خیرمقدم به میهمانان، شرح مختصری از طرح های توسعه مجتمع صنایع لاستیک مخصوصا طرح بزرگ تدبیرتایر یزد که بخش اعظم تولیدات  این مجموعه را شامل می شود و موجب اشتغال زایی بیش از 500 نفر می باشد پرداخت. ایشان ایراد نمود که حدود 12 درصد این مجموعه پیش رفته و در حال حاضر در حال ساخت سوله ها و نصب تجهیزات پست برق است.

در این بخش قائم مقام مجتمع صنایع لاستیک یزد، موضوع افزایش قیمت های مواد اولیه و حمل و نقل و لوازم یدکی ماشین آلات را مطرح نمودند و به دلیل اینکه در سال جاری افزایش قیمت محصول وجود نداشته است اعلام نمودند، از چند ماه پیش سبدهای فروش زیان ده شده اند و این روند به حدی افزایش یافته است که مشکلات اساسی در حال حاضر در چند ماه آتی برای تامین مواد اولیه و سرمایه در گردش کارخانه ایجاد نموده است. جدول دقیق زیان سبدهای فروش توسط مدیریت محترم مالی شرکت یزدتایر ارائه گردید.در ادامه قائم مقام صنایع لاستیک یزد، درخواست موافقت و اعلام فوری افزایش قیمت لاستیک و به خصوص حذف قیمت دستوری را اعلام نمودند. همچنین در جلسه مطرح گردید که با توجه به کیفیت بالای تولیدات یزدتایر، نسبت به محصولات مشابه، نحوه قیمت گذاری مناسب نیست و باید بر اساس کیفیت قیمت گذاری شود.

همچنین مطرح گردید که نحوه قیمت گذاری بر اساس وزن صحیح نمی باشد و در حاض حاضر لاستیک های باکیفیت و بر اساس استانداردهای جهانی، در سایز مشابه سبک تر هستند و این موضوع نیز باید در سیاست قیمت گذاری لحاظ شود.

در انتها آقای دکتر تشکینی اعلام نمودند با توجه به اینکه توسعه یزدتایر در طرح آمایش مصوب فعلی وجود دارد، درخواست تدبیرتایر به عنوان توسعه یزدتایر با مدارک لازم پیوست به تهران ارسال گردد.


 

در این جلسه، دکتر تشکینی به مسائلی چون میزان اشتغال در بخش صنعت، معدن و تجارت پرداخت و عنوان نمود، ما برنامه های اجرایی، عملیاتی در حوزه صنعت، معدن و تجارت خواهیم داشت که طی آن باید  مشخص گردد که هر استان، به تفکیک شهرستان چه پتانسیل هایی دارد و در حوزه صنعت و معدن طرح ها مشخص خواهد شد که برای قسمت اجرایی عملیاتی این طرح ها ما برنامه های حمایتی برای این پروژه ها و بهره برداری از آنها پیش رو داریم. مجتمع صنایع لاستیک یزد نیز که از واحدهای فعال استان که امکان توسعه دارد، در مصوبات سفر جناب آقای رئیس جمهور می باشد و جزو پتانسیل های مهم استان و شهرستان یزد می باشد، را در برنامه آمایش خود قرار خواهیم داد. ایشان ایراد نمود، باید مشخص شود که در طرح های توسعه چه هدف هایی وجود دارد، چه چالش هایی پیش روی تولید کنندگان است و چه حمایت هایی از سمت ذینفعان باید صورت بگیرد که مجتمع صنایع لاستیک یزد جزء اولویت ها می باشد.