00982188516780

 خیابان خرمشهر پلاک 113

تاریخ انتشار : 1399/12/09

افتخاری دیگر برای صنعت یزد:

یزد تایر؛ برنده تندیس برنزین جایزه ملی کیفیت ایران شد

 

 

مقدمه

مجتمع صنایع لاستیک یزد با برند تجاری "یزدتایر"، امسال در بیست و پنجمین سال حضور خود در صنعت لاستیک توانست برای اولین بار در ایران به "جایزه ملی کیفیت" با نظارت سازمان ملی استاندارد ایران دست یابد.

این جایزه که به صورت سالیانه در بخش های مختلف اهدا می شود، یکی از مهمترین جوایزی است که بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی برگزار می شود.

مجتمع صنایع لاستیک یزد، برای پیشرفت در مسیر تعالی و دستیابی به جایزه ملی کیفیت بر مثلث سه گانه کیفیت، یعنی زمان تحویل، قیمت مناسب و مرغوبیت محصول در زیر چتر نوآوری تمرکز نموده است. یزد تایر علاوه بر آنکه توانسته در عرصه کیفیت محصولات خود با رقبای بزرگ داخلی و خارجی برابری کند و حتی در برخی از انواع تایر به برتری دست یابد، با استفاده از تکنولوژی اکتسابی از فردشتاین و توان کارشناسان داخلی، تا کنون 15 سایز تایر رادیال سواری طراحی نموده است.

کسب این افتخار با ارزش در صنعت استان و کشور بهانه ای شد برای گفتگو با آقای دکتر اسکندر ستوده مدیرعامل محترم مجتمع صنایع لاستیک یزد.

 

مجتمع صنایع لاستیک یزد اخیرا توانسته برای اولین بار در استان به جایزه ملی کیفیت دست یابد، ضمن تبریک به شما و مجموعه شرکت یزتایر، از فرایند دستیابی به تندیس برنزین این رویداد بفرمایید.

ما اولین واحد تولیدی در یزد و دومین واحد تولیدی در سطح کشور هستیم که به این جایزه دست یافتیم. بر اساس ارزیابی سیستم های موجود در کارخانه و عملکرد این سیستم ها در تولید محصول با کیفیت، انجمن ملی کیفیت ایران، یزدتایر را شایسته دریافت تندیس برنزین کیفیت همراه با گواهینامه آن دانسته است.

برای اینکه در کشور شرکت ها را از دیدگاه کیفی مورد ارزیابی قرار دهند، انجمن ملی کیفیت ایران که وابسته به موسسه استاندارد است، مأموریت دارد هر کدام از شاخه های صنعت را از جمله تایر مورد مطالعه قرار دهد و سیستم های کیفی موجود در ان کارخانه و عملکرد سیستم های موجود را بر مبنای آنچه که نوشته شده مورد ارزیابی قرار دهد. اگر سیستم های آن کارخانه در ارزیابی بتواند نمرات مورد نیاز را به دست بیاورد طبقه بندی می شود.

وقتی نمرات شما بالای 500 امتیاز باشد یعنی شرکت شما در سطح جهانی است و نقطه ای است که شما می توانید جایزه برنزین کیفیت را بگیرید. وقتی نمرات شما به 600 امتیاز برسد به جایزه سیمین دست می یابید و وقتی بالاتر از 600 نمره بگیرید به جایزه طلایی نائل خواهید شد.

از آنجایی که کیفیت یک مقوله مهم است و تولید کالای با کیفیت و مشتری مداری در بقای بنگاه های اقتصادی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چنانچه یک واحد تولیدی بخواهد در درازمدت به حیات خود ادامه دهد و به عنوان یک برند در جامعه و بازارهای بین المللی مطرح شود حتما باید به چهار مقوله مهم از جمله کیفیت، قیمت، تحویل به موقع و مشتری مداری اهمیت ویژه ای دهد.

کیفیت و مشتری مداری دو مقوله مرتبط و تنیده بهم هستند که نمی توان از یکدیگر جدا کرد وقتی شما محصول با کیفیت به مشتری ارائه می دهید و مشتری از کیفیت شما راضی است، همان مشتری برایتان مشتری آور می شود یعنی در واقع شما به نوعی برندسازی کرده اید.

 

 

جناب آقای دکتر ستوده  در ادامه لطفا از شرکت یزد تایر و فعالیت های این شرکت برایمان بگویید.

مجتمع صنایع لاستیک یزدتایر بیش از 25 سال قدمت دارد که در ابتدا برای تولید تایرهای دوچرخه و موتورسیکلت تاسیس شده بود ولی به تدریج و همگام با پیشرفت تکنولوژی به سمت تولید تایرهای جدید که همان تایرهای با تکنولوژی رادیال است حرکت کرده است.

در حال حاضر می توان گفت تنها 10 تا 15 درصد تولیدات یزدتایر را تایرهای دوچرخه و موتورسیکلت تشکیل می دهد و 90 درصد بقیه تولید را تایرهای جدید و روز دنیا که همان تولید تایرهای سواری و وانتی برای خودروهای جدید است را تشکیل می دهد.

 

 

ظرفیت تولید کارخانه یزدتایر در سال چقدر است؟

ظرفیت تولید ما در حال حاضر از مرز 30 هزار تن در سال گذشته است، به عبارتی ما روزانه 8500 تا 9000 حلقه تایرهای سواری و وانتی رادیال را تولید       می کنیم.

در این میان روزانه بیش از چند هزار حلقه تایر و تیوب دوچرخه و موتورسیکلت نیز تولید می شود . از محصولات تایرهای سواری و وانتی  40 درصد تولیدات به خودروسازان تحویل داده می شود و بقیه از طریق بیش از 300 نمایندگی فروش در کل کشور در بازار مصرفی کشور توزیع می شود.

 

تایرهای تولیدی شما در کدام شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد؟

40 درصد از تولیدات ما مستقیما جهت خودروسازهای کشور از جمله مدیران خودرو، کرمان خودرو، ایران خودرو و سایپا و حتی خودروسازان جدید کشور از محصولات ما استفاده می کنند و بقیه اقلام را در نقاط دیگر کشور توزیع می کنیم. ضمن اینکه در بیش از 10 استان نیز به منظور جبران خسارتهای احتمالی ناشی از تولید مراکز ارائه خدمات پس از فروش داریم.

 

چه تعداد نیروی انسانی در مجموعه یزدتایر مشغول به کار هستند؟

یزدتایر حدود 1450 نفر نیروی انسانی مشغول به کار دارد که تقریبا از این تعداد نیرو حدود 200 تا 250 نفر لیسانس، مهندس و فوق لیسانس و دکتری هستند و بقیه هم دیپلم و فوق دیپلم هستند. در واقع به دلیل نوع تکنولوژی موجود در کارخانه، نیاز ما به افراد تحصیل کرده و با دانش بیشتر است.

 

چه تعداد از این نیروها بومی و چه تعداد غیر بومی هستند؟

از آنجایی که این کارخانه با  هدف اشتغالزایی برای مردم استان به خصوص فارغ التحصیلان دانشگاهی بنا شده است، 98 درصد نیروی کار ما را افراد بومی و تنها 2 درصد نیروی کار را افرادغیربومی تشکیل می دهند. ما اعتقاد داریم کارخانه ای که در یزد تأسیس می شود باید از نیروهای بومی هم استفاده کند.

 

وضعیت صادرات محصولات شما چگونه است؟

تا سال گذشته ما اجازه صادرات محصولات خود را به دیگر کشورها داشتیم اما از شهریور ماه 97 به دلیل اینکه تایر یک کالای اساسی و حیاتی برای مردم است، دولت به منظور تنظیم بازار داخل صادرات لاستیک سبک و سنگین را ممنوع  اعلام کرد.

این تصمیم دولت چه تأثیری بر روی بازار مصرفی و تولید شما داشته است؟

بسیاری از بازارهای صادراتی را که توانسته بودیم تا پیش از این در جهان ایجاد کنیم و در این بازارها سرمایه گذاری کرده بودیم، با منع صادرات از دست دادیم. علاوه برآن اگر اجازه داشتیم به صادرات محصولات خود ادامه دهیم، می توانستیم بخش عمده ای از نیاز ارزی خود را به دست بیاوریم و دیگر نیازی به گرفتن ارز ازدولت نداشته باشیم.  

ضمن اینکه این تصمیم دولت سبب شده تا زمینه قاچاق در کشور روز به روز افزایش یابد. محصولات ما از طریق قاچاق از ایران به کشورهای اطراف صادر        می شود که این نوع از صادرات غیرمعمول وغیر استاندارد است.

در حالی که دولت باید اجازه دهد، درصد خیلی کمی از تولید کارخانه ها صادر شود تا ما بازارهای خود را در خارج از کشور نیز از دست ندهیم. وقتی ما صادرات انجام می دهیم در واقع  ارز را به داخل کشور می آوریم یعنی مجبوریم از ارزحاصل از صادرات اولیه وارد کنیم، اما حالا با وضعیت قاچاق، ارزها نه تنها  بر نمی گردد که به نوعی راه برای خروج ارز در کشور نیز ایجاد شده است. 

 

 

مهم ترین چالشی که صنایع استان و از جمله شرکت یزدتایر با آن دست به گریبان است چیست؟

مهم ترین مشکل عمده ما در حال حاضر کمبود نقدینگی است. دلیل آن هم این است که بخش عمده ای از مطالبات ما از سوی خودروسازان به موقع پرداخت نمی شود و ما همیشه رقم عمده ای از آن ها طلب داریم.

متأسفانه بانک ها نیز علی رغم تأکیداتی که مکررا از سوی مقامات استان به آن ها می شود، به هیچ وجه به سراغ تولیدکنندگان نمی آیند و اگر هم سراغی می گیرند به قدری ضمانت های بانکی و شرایط سخت و دشواری را پیش روی صنایع می گذارند که تولیدکننده از گرفتن تسهیلات منصرف می شود.

چالش دیگری که صنایع با آن مواجه اند گران شدن نرخ ارز است، از طرفی نحوه خرید نیز متفاوت شده است، برای مثال زمانی برای خرید مواد اولیه از خارج،  10 درصد از خرید را پرداخت می کردیم و 90 درصد بقیه را زمانیکه جنس به بندرعباس  وارد می شد در مقابل اسناد حمل پرداخت می کردیم اما در حال حاضر با شرایط فعلی ارز باید 100 درصد پول مواد را همان ابتدا پرداخت کنیم و علاوه بر آن 30 درصد هم اضافه تر بپردازیم تا تولید کننده خارجی کالای ما را تولید کند!

 تولیدکننده های داخل که ما 55 درصد از مواد مورد نیازمان را از آن ها خریداری می کنیم نیزهمگی نقدی کالای خود را می فروشند. درنتیجه نیاز به پول و نقدینگی مشکلات تولیدکنندگان را چندین برابر کرده است.

بنابراین ما از مسولان و بانک ها انتظار داریم تا به کمک ما بیایند که بتوانیم این صنعت را به خوبی اداره کنیم و شغل 1400 نیروی شاغلمان را نیز حفظ کنیم.

به عنوان مثال برایتان بگویم، هر کیلو تایری که در ایران ساخته می شود یک دلار ارزبری مواد دارد تایری که از خارج وارد شود حداقل هر کیلو 4 دلار ارزبری دارد یعنی اگر دولت نقدینگی ایجاد کند و با تولیدکنندگان ارز بدهد تا تایر تولید کنیم، من با یک چهارم ارز مورد نیاز خرید خارج تولید می کنیم و دولت می تواند کلی ارز صرفه جویی کند و همینطورهمه کارخانه هایی که مواد اولیه ما را می سازند پر رونق تر از گذشته به فعالیتشان ادامه دهند. ولی اگر ارزی به تولیدکننده تزریق نشود همه کارخانه ها می خوابند.

 

رویکرد دولت در این رابطه چگونه است؟

متأسفانه در گفتار و شعار همیشه مسولان به مقدم بودن تولید تأکید دارند اما در عمل واردات را مقدم تر می دانند. در سال 97،  پانصد میلیون یورو تایر وارد کشور شده است که چندین برابر نیاز کشور بوده است. این تایرها عمدتا از کشورهای چین و هند و با کیفیت بسیار پایین به کشور وارد شده است که جان مصرف کننده را به مخاطره می اندازد.

 در حالی که همین مقدار پول می توانست صرف تولید، توسعه و حتی ساختن کارخانه های جدید شود، با این رقم واردات، دولت می توانست 4 کارخانه جدید، 4 هزار شغل جدید ایجاد کند و صدها میلیون دلار صرفه جویی صورت گیرد.

 

انتظار شما از مسولان استان چیست؟

مسولان در استان می توانند خیلی بهتر از این عمل کنند. مجتمع صنایع لاستیک یزد یک واحد بزرگ صنعتی در استان است که به اقتصاد استان کمک شایانی کرده است.

مسولان باید به سراغ واحدهای تولیدی بیایند، چالش ها و مشکلات واحدهای تولیدی را بشنوند و در جهت رفع نیازهای آن ها قدم بر دارند. آن ها باید خودشان به سراغ ما بیایند و از مشکلات ما با خبر شوند، نه اینکه ما برویم بگوییم مشکل ما چیست. یا اینکه برای رفع یک مشکل ده ها نامه بنویسیم، ده ها بار مراجعه کنیم ولی باز هم مشکل همچنان سرجای خودش باقی بماند.

 

شرکت یزدتایر در حال حاضر با کدام شرکت ها در داخل ایران و خارج از کشور رقابت می کند؟

در تولیدات داخل کشور، یزدتایر یکی از بهترین برندهاست و در بازار مصرفی نیز این امر کاملا مشهود است. می توانم با جرأت بگویم که در سطح جهانی خیلی بهتر از تایرهای کره ای هستیم. با تکنولوژی های پیشرفته و سیستم های کیفی بالایی که در یزدتایر موجود است، درحال حاضر با بهترین برندها در حال رقابت هستیم.

تولیدات ما در کنار تمام تولیدات مشابه خارجی در کارخانه تست می شود تا از لحاظ کیفی متوجه شویم که در چه نقطه ای قرار داریم.  

 

مواد اولیه مصرفی شما از چه طریقی تأمین می شود؟

45 درصد مواد اولیه از خارج وارد می شود و 55 درصد دیگر از داخل کشور تأمین می شود.

 

آیا با گران شرن نرخ ارز، قیمت نهایی محصولات شما نیز افزایش یافته است؟

27 تا 30 درصد از قیمت تمام شده محصولات ما را مواد اولیه خارجی تشکیل می دهد. یعنی اگر قیمت ارز تغییر کند همان 27 تا 30 درصد تغییر می کند ولی تمام کالاهایی که از داخل خریداری می کنیم به قیمت عرضه وتقاضایی یعنی قیمت روز می خریم. بنابراین بخشی از قیمت کالاهای ما تحت تأثیر قیمت مواد اولیه داخلی است و بخشی از آن متأثر از مواد اولیه وارداتی خارجی است.

 

از آنجایی که در حال حاضر تلاش می شود تا واحدهای تولیدی به سمت صنایع پاک سوق داده شوند که کمترین میزان تخریب و آلایندگی زیست محیطی داشته باشند، شرکت یزدتایر در طول فعالیت خود تا چه اندازه به معیارها و ضوابط محیط زیستی پایبند بوده است؟

یکی از مهم ترین رسالت های ما این است که کالایی تولید شود که به هیچ عنوان به محیط زیست آسیب وارد نکند. بنابراین نه فقط در مراحل تولید، جنبه های محیط زیستی را مورد توجه قرار می دهیم بلکه سعی داریم  در حین مصرف نیز هیچ آلودگی محیط زیستی نداشته باشیم.

خوشبختانه ما در جهت اجرای رسالت مسئولیت اجتماعی و در راستای حفظ محیط زیست، واحدی مستقل به نام فراورلاستیک ایساتیس احداث کردیم که وظیفه این واحد، جمع آوری تایرهای زائد غیرقابل مصرف است که طی فرآیندی به کالای قابل مصرف در صنایع مرتبط تبدیل می شود.

 

 

 


مجتمع  صنایع لاستیک یزد "یزد تایر" مجهز به بهترین نوع ماشین آلات و تکنولوژی ساخت تایر در کشور و دنیا است. ماشین آلات موجود در خط تولید کارخانه یزدتایر از کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه، هلند خریداری شده است.

 "یزدتایر" با به روزترین تجهیزات و ماشین آلات، مجرب و کارآمدترین نیروی انسانی، با کیفیت ترین نوع تایررا برای بازار مصرفی ایران تولید می کند.