00982188516780

 خیابان خرمشهر پلاک 113

خبرگزاری موج گزارش می دهد؛ چرا شرکت های لاستیک ساز زیان ده شدند؟/ خطر بیخ گوش صنعت لاستیک

تاریخ انتشار : 1400/10/29

سرکوب قیمت لاستیک و افزایش قیمت مواد اولیه بوده است که منجر به زیان تولید شده و در این صنعت منجر به خروج سرمایه از شرکت های بورسی این گردیده است و این مساله می تواند آینده طرح های توسعه ای صنعت لاستیک را به خطر بی اندازد.به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، در یک سال گذشته با وجود اینکه تولید لاستیک در ایران به مرحله خودکفایی رسید اما حفظ این دستاورد با چالش هایی روبرو شده است.

رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه علی رغم محقق شدن شعار جهش تولید در این صنعت در یک سال اخیر دولت با تغییر مصوبه و سرکوب قیمت، مشکلات جدی را به وجود آورده است، گفت: ایران سال گذشته ۲۲ میلیون حلقه لاستیک سواری و ۳ میلیون لاستیک سنگین و کشاورزی تولید کرده، اما امسال در ۹ ماهه توانسته ۱۸ میلیون حلقه تولید کند و دلایل توقف سرعت رشد تولید، ناشی از سرکوب قیمت لاستیک و افزایش قیمت مواد اولیه بوده که منجر به زیان ده شدن این تولید شده و در نهایت هم به خروج سرمایه از شرکت های بورسی این گروه انجامیده و این مساله می تواند آینده طرح های توسعه ای صنعت لاستیک را به خطر بی اندازد.

حمیدرضا عبدالمالکی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی خودکفایی تولید در لاستیک های رینگ ۱۳ تا ۱۶ به وجود آمده است، اظهار کرد: هم اکنون تا رینگ ۲۰ در کشور تولید می شود و تنها لاستیک های باری و اتوبوسی ۷۰ درصد واردات می شود که اگر دولت در بخش تولید و تسهیلات حمایت های لازم را انجام دهد به زودی خودکفایی در این بخش هم محقق می شود.

رئیس انجمن صنفی صنعت تایر ایران با تاکید بر اینکه مجوز صادرات ۱۰ درصد لاستیک سواری و ۳۰ درصد لاستیک کشاورزی صادر شده است، اظهار کرد: اگر برنامه های توسعه ای محقق شود این صنعت می تواند سالانه ۲۰۰ میلیون دلار صادرات داشته باشد و از این طریق ارز مورد نیاز واردات خود را تامین کند، اما اگر طرح ها اجرایی نشود و افزایش قیمت هم سرکوب شود موضوع افزایش تولید خودرو تا ۳ میلیون دستگاه باعث می شود بار دیگر حداقل به ۲۰ درصد واردات لاستیک نیاز داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه ستاد تنظیم بازار ۸ ماه پیش مصوبه ای صادر کرد مبنی بر اینکه لاستیک از شمول قیمت گذاری خارج شود، گفت: چند وقت پیش دوباره سازمان حمایت مصوبه ای داده مبنی بر اینکه دوباره لاستیک مشمول قیمت گذاری شود و همین مصوبه را در ستاد تنظیم بازار هم تصویب کرده است، به همین دلیل درخواست افزایش قیمت لاستیکی ها که مهرماه به ستاد تنظیم بازار داده بودند مبنی بر اینکه ۲۰ درصد مهرماه افزایش قیمت بدهند و دو ماه بعد ده درصد دیگر افزایش قیمت بدهند مورد موافقت قرار نگرفته و در شرایط کنونی اگر قرار باشد صنعت لاستیک طبق روال به فعالیت خود ادامه بدهد نیازمند ۴۰ درصد افزایش قیمت است.

ضعف صندوق توسعه ملی در حمایت از تولید

 سید محمد حسین زینلی عضو انجمن صنفی صنعت تایر ایران با بیان اینکه به ازای هر کیلو تایر در داخل ۹ دهم دلار هزینه می شود، اما در حال حاضر دولت واردات لاستیک با قیمت ۳.۵ دلار برای هر کیلو اقدام می کند، افزود: در یک سال گذشته تحقیق و توسعه برای تولید لاستیک خودروهای شاسی بلند، رادیال سبک و سنگین انجام شده و پیرو آن طرح های توسعه ای هم برای داخلی سازی محصولات وارداتی انجام شده است، اما در شرایط کنونی مشکل تامین سرمایه ۵۰۰ میلیون دلاری برای تولید ۳۰۰ هزار حلقه لاستیک وجود دارد، زیرا از یک سو صندوق توسعه ملی تسهیلات ارزی به دلیل عدم صادرات به این صنعت نمی دهد، این درحالی است که ماهیت این صندوق توسعه صنعت در مناطق کمتر توسعه یافته است که بخش خصوصی تمایلی به سرمایه گذاری در ان مناطق ندارند. از طرف دیگر نرخ سود بانکی تسهیلات ریالی حدود ۱۸ درصد است که با توجه به سرکوب قیمتی که در این بخش اتفاق افتاده است عملا صرفه اقتصادی برای اجرای این طرح ها وجود ندارد.

او افزود: در یک سال گذشته قیمت کائوچو طبیعی ۲۶۱ درصد، کائوچو مصنوعی ۱۴۰ درصد، مواد شیمیایی ۱۰۰ درصد، نخ ۵۸ درصد، سیم ۹۰ درصد، مواد کمکی ۷۰ درصد افزایش قیمت داشته اند که میانگین رشد قیمت هزینه ها به بیش از ۱۳۰ درصد رسیده قیمت تمام شده ای لاستیک ناشی از گرانی قیمت مواد را به بیش از ۷۶ درصد رسانده، در حالی که ۶۰ درصد قیمت لاستیک قبلا مربوط به مواد بود.

صنعت پتروشیمی سود می دهد صنعت تایر زیان

ستوده عضو انجمن صنفی صنعت تایر ایران با تاکید بر اینکه قیمت گذاری دستوری دولت منجر به آسیب به برنامه های نوآوری، کیفی سازی و... صنعت لاستیک شده است، گفت: در حال حاضر در ایران لاستیک را کیلویی قیمت گذاری می کنند در حالی که استفاده از فناوری در لاستیک منجر به سبک شدن لاستیک می شود، بنابراین اگر شرکتی از فناوری های به روز در تولید لاستیک استفاده کند تا محصول کیفی و سبک شود به دلیل اینکه قیمت گذاری براساس کیلو استُ زیان می بیند.

او با تاکید بر اینکه توسعه صنعت وابسته به سودده بودن آن است، تصریح کرد: در شرایط کنونی نرخ بازدهی تولید ۱۷ درصد تعیین کرده اند در حالی که نرخ سود بانکی ۱۸ درصد است چطور یک تولیدکننده می تواند تسهیلات بگیرد با نرخ ۱۸ درصد و بعد هزینه سربار و... بپردازد و بعد با زیان محصول خود را بفروشد؟

ستوده تاکید کرد: در یک سال گذشته صنعت پتروشیمی که بالاستی صنعت تایر است سودسازی ۳۰۰ درصدی داشته این در حالی است که ما در حال زیان دادن هستیم، زیرا دولت دو طرف زنجیره را آزاد گذاشته است و هم مواد اولیه گران می شود و هم ماشین آلات کشاورزی! اما تایر همچنان باید از نظر قیمتی سرکوب شود.

تمایل دولت به واردات به جای داخلی سازی

امیری عضو انجمن صنفی صنعت تایر ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه هم اکنون طرح افزایش ظرفیت ۸۰ هزار تنی لاستیک تی بی آر در کشور وجود دارد، گفت: این طرح ها در شرایط کنونی به دلیل نبود سرمایه همچنان معطل مانده اند در حالی که دولت سالانه ۱۶۰ میلیون دلار ارز برای واردات لاستیک تی بی آر اختصاص می دهد در شرایطی که این دو طرح توسعه ای به ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار نیاز دارد.

او افزود: تولید لاستیک تی بی آر در ایران ۲.۲ دلار به ازای هر کیلو هزینه دارد در حالی که واردات آن به بیش از ۴.۵ دلار به ازای هر کیلو هزینه نیاز دارد و این بی توجهی دولت می تواند به برنامه های توسعه ای حتی در صنعت خودرو هم آسیب بزند زیرا نمی توانیم برنامه برای تولید ۳ میلیون خودرو داشته باشیم اما تولید لاستیک در کشور با چالش مواجه باشد.